همانطور که در دنیای واقعی انسان ها برای ارتباط با یکدیگر از یک زبان مشترک استفاده می کنند برای ارتباط با کامپیوتر نیز  از زبان های برنامه نویسی استفاده می شود.


تعریف زبان برنامه نویسی

زبان برنامه نویسی واسط ارتباطی بین کامپیوتر و برنامه نویس می باشد، تا دستورات خود را توسط آن به کامپیوتر انتقال دهد. زبان های برنامه نویسی در واقع به این علت به وجود آمده اند که ارتباط ما با کامپیوتر را آسان کنند. در واقع میانجی بین کامپیوتر و برنامه نویس هستند.

زبان برنامه نویسی


باینری

زبان مشترک تمام کامپیوتر ها، باینری(binary) یا دودویی است که زبان قابل فهم برای ماشین می باشد. باینری به دو حالت صفر یا یک در سطح سخت افزار گفته می شود، یک به معنای روشن و صفر به معنای خاموش را نشان می دهد، که از ترکیب این صفر و یک ها زبان ماشین به وجود آمده است.


دسته بندی زبان های برنامه نویسی

در دسته بندی زبان های برنامه نویسی می توان گفت که هر چقدر زبان برنامه نویسی به سطح زبان ماشین(صفر و یک) نزدیکتر باشد آن زبان در دسته زبانهای سطح پایین(اسمبلی) قرار می گیرد و هر چه قدر به زبان گفتار و زبان انسان نزدیکتر باشد در دسته زبان های سطح بالا قرار می گیرد(java,python,…). یکسری زبان ها هستند که نه خیلی نزدیک به سطح ماشین و نه خیلی نزدیک به زبان های سطح بالا هستند به این ها زبان ها ی سطح میانی گفته می شود(c,c++,..). 

در مورد تفاوت زبان های برنامه نویسی سطح بالا و پایین می توان گفت که، زبان های سطح پایین سرعت اجرای بسیار بالایی دارند ولی معایبشان حجم کد زیاد و مشکل عیب یابی آنها است، در مقابل زبان های سطح بالا حجم کد پایین دارند و عیب یابی آنها آسان تر می باشد.

دسته بندی زبان های برنامه نویسی

علت پیدایش زبان های برنامه نویسی مختلف

یکی از علت های پیدایش زبان های مختلف این است که یک زبان کاملی وجود ندارد که قادر به حل تمام مسائل و مشکلات باشد و هر کدام برای حل مشکل خاص یا بهبود وضعیت حاضر به وجود آمده اند.

اگر به زبان های برنامه نویسی به عنوان یک ابزار نگاه کنیم، می توان گفت که هر زبان برنامه نویسی برای کارهای به خصوصی مناسب هستند و هرکدام نقاط ضعف و قوتی دارند همچنان که یک ابزار را نمی توان همه جا به کار برد. به طور مثال برای ایجاد وب سایت از زبان هایی مثل javascript , php ,… استفاده می شود و برای ایجاد اپلیکیشن های اندروید java,kotlin,… و برنامه های ویندوزی یا گرافیکی از c,c++,java,… استفاده می شود.


اهمیت زبان برنامه نویسی

اهمیت زبان برنامه نویسی را می توان در زندگی مدرنیته انسانها مشاهده کرد که به شدت وابسته به کامپیوتر ها هستند. برخی از موارد استفاده و اهمیت زبان های برنامه نویسی:

  • برای توسعه نرم افزارها
  • کنترل رفتار ماشین و ارتباط موثر با آنها
  • کامپیوتر ها سرعت بالایی در اجرای عملیات دارند، زبان های برنامه نویسی برای به کارگیری این سرعت ضروری هستند.
  • برای تولید سیستم هایی که نیاز های کاربران را برآورده می کنند.
  • در ارتباطات، انتشار اطلاعات، اخبار، سرگرمی، ...
  • در توسعه سریع تکنولوژی های پیشرفته کاربرد دارند.
  • دنیای دیجیتال را هدایت می کند.
  • ...